Magyar Katolikus Lexikon > A > Apostolkodás Módszertani Kutatási Központja

Apostolkodás Módszertani Kutatási Központja, Center of Applied Research of Apostolate, CARA: katolikus egyházszociológiai kutatóintézet az Egyesült Államokban. – A missziós rendek már 1951–: felvetették egy kutatási központ létrehozását a Harmadik Világban működő missziók támogatására. Törekvésüket erősítette 1961: Richard Cushing bíb. A missziók új kihívása c. dolgozata. Az ennek hatására létrehozott tanulmányi csoport ajánlása és a II.Vatikáni Zsinat hatása vezetett 1964: a ~ alapítására. 1989-től a washingtoni kat. Georgetown Egyetemmel közösen végzi kutatásait. – Az ~ az USA társadalmának folyamatos statisztikai állapotfelmérését végzi r.k. szempontok és igények szerint, de kitekintéssel a világegyház és a missziók helyzetére is. Törekvése az Egyház önismeretének növelése, alkalmazott kutatási szolgáltatás az egyházi döntéshozók számára, a kat. vallásgyakorlással kapcsolatos tudományos kutatások fellendítése. Statisztikai adatokat gyűjt az egyházmegyékről, papságról, szerzetesekről, papi hivatásokról, plébániákról, misehallgatási szokásokról, egyházi iskolákról, főiskolákról, kollégiumokról, egyházi sajtóról, jótékonysági szervezetekről, az egész kat. népességről. Kutatási eredményeket, kritikai elemzéseket és tanácsadószolgálatot ajánl az egyházi hierarchiának, vallási közösségeknek és intézményeknek. – Közleménye: évente CARA Catholic Poll (CCP). N. D.

NCE XVII:197.